ZTE nubia Z50S Pro
- Snapdragon 8Gen24 Nanometer
- 5100 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1260x2800
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security support ended in 2025 updates
ZTE nubia Z50S Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 chipset
+45 more phones to find
| Released | 2023 July 20 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MyOS 13 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.6 x 75.9 x 8.6 mm |
| Weight | 228 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from PU leather or glass and aluminium frame |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED, 1B colors |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 89.8% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.8% |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio 452 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 740 719 MHz |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.36 GHz Cortex-X3 + 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 2x2.8 GHz Cortex-A710 + 3x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/1024GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5100mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6, 35mm standard, 1/1.49", PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, 26mm wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | € 460 |
What are the key specifications of the ZTE nubia Z50S Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5100 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.