ZTE Nubia Z50
- Snapdragon 8Gen24 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel4320p
- 6.67 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security support ended in 2025 updates
ZTE Nubia Z50 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 chipset
+45 more phones to find
| Released | 2022 December 19 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MyOS 13 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 72.9 x 8.5 mm |
| Weight | 197 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass front, aluminum frame, glass back or eco leather back |
| Colors | Black, Silver, Mint |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus Plus |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 1000nits |
| Size | 6.67 inches |
| Screen to Body Ratio | 90.40% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 740 |
| Internal Storage | UFS 3.1 (128GB) |
| CPU | Octa-core 1x3.2 GHz Cortex-X3 + 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 2x2.8 GHz Cortex-A710 + 3x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V5 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.6, 35mm (standard), 1/1.7", PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash 4 LEDs, panorama, HDR |
| Video | 8K, 4K |
| Selfie | 16 MP, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | € 400 |
What are the key specifications of the ZTE Nubia Z50?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.