ZTE nubia Focus 2
- Unisoc T7606 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 108 MegaPixel2160p
- 6.7 inches720x1600
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular ZTE nubia Focus 2 comparisons
ZTE nubia Focus 2 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc T760 chipset
| Released | 2025 March 03 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | No |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.6 x 76.2 x 8.0 mm |
| Weight | 197 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Colors | Aurora White, Cerulean Blue, Obsidian Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1000nits |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.0% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 262 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc T760 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.2 GHz Cortex-A76 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | 5000 mAh |
| USB | USB Type-C |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, 24mm wide, 1/1.67, PDAF, other unspecified cameras |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 150 € |
What are the key specifications of the ZTE nubia Focus 2?
It is powered by the Unisoc T760, fitted with a 6.7 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
There is no charger in the box.
