ZTE Blade A56
- Unisoc T720012 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 6.75 inches720x1600
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Popular ZTE Blade A56 comparisons
ZTE Blade A56 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsNo other smartphones found using the same chipset(s).
| Released | 2025 June 11 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 10 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 167.6 x 77.4 x 8.3 mm |
| Weight | 193 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Yellow |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.8% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 260 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc T7200 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x1.6 GHz Cortex-A75 + 6x1.6 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 10W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, AF |
| OIS | No |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
What are the key specifications of the ZTE Blade A56?
It is powered by the Unisoc T7200, fitted with a 6.75 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
