Xiaomi Redmi Turbo 5 Max
- Dimensity 9500s3 Nanometer
- 9000 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.83 inches1280x2772
-
OS updates until 2031 (5+ years remaining) updates
-
Security patches until 2033 (7+ years) updates
Xiaomi Redmi Turbo 5 Max Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 9,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 9500s chipset
| Released | 2026 January 29 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, HyperOS 3 |
| Major update cycle | 5 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163 x 77.9 x 8.2 mm |
| Weight | 219 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Colors | Black, White, Blue, Orange |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3500nits |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.2% |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio 447 ppi density |
68B colors, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 9500s |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.73 GHz Cortex-X925 + 3xX.X GHz Cortex-X4 + 4xX.X GHz Cortex-A720 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 9000mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.5, 26mm wide, 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie | 20 MP, f/2.2, wide, 1/4 |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA, MIHC |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, BDS B1I+B1c+B2a+B2b, GALILEO E1+E5a+E5b, QZSS L1+L5, NavIC L1+L5, GLONASS |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 260 € |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi Turbo 5 Max?
It is powered by the Mediatek Dimensity 9500s, fitted with a 6.83 inch display, a battery with 9000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.