Xiaomi Redmi Pad SE
- Snapdragon 6806 Nanometer
- 8000 mAhLi-Po
- 8 MegaPixel1080p
- 11.0 inches1200x1920
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Xiaomi Redmi Pad SE Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 8,261mAh | Current: 8,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 680 chipset
+29 more phones to find
| Released | 2023 August 15 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MIUI Pad 14 |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 255.5 x 167.1 x 7.4 mm |
| Weight | 478 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Back and frame from aluminum |
| Colors | Lavender Purple, Graphite Gray, Mint Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 400nits |
| Size | 11.0 inches, 347.5 cm2 81.4% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 81.40% |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio 207 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 680 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 610 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.4 GHz Kryo 265 Gold + 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 8000mAh |
| Wired charging | 10W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 8 MP, f/2.0, wide, 1/4, 1.12µm, AF |
| OIS | No |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, ultrawide, 1/5, 1.12µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz, 4 stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity accessories only |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | € 200 |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi Pad SE?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 680, fitted with a 11.0 inch display, a battery with 8000 mAh capacity and a main camera sensor of 8MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.