Xiaomi Redmi Note 15 Special
- Snapdragon 6 Gen 34 Nanometer
- 5800 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel2160p
- 6.77 inches1080x2392
-
OS updates until 2030 (4+ years remaining) updates
-
Security patches until 2032 (6+ years) updates
Xiaomi Redmi Note 15 Special Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,800mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 chipset
+6 more phones to find
| Released | 2026 April 02 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HyperOS 2 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 45 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.0 x 75.4 x 7.4 mm |
| Weight | 178 g |
| IP Rating | Water resistant with IP66 certification |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3200nits |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.7% |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels 388 ppi density |
68B colors, 3840Hz PWM | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.4 GHz Cortex-A78 + 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5800mAh |
| Wired charging | 45W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/2.88, 0.61µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 20 MP, f/2.2, wide, 1/4 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 190 € |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi Note 15 Special?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3, fitted with a 6.77 inch display, a battery with 5800 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.