Xiaomi Redmi Note 14S
- Helio G99 Ultra6 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 200 MegaPixel1080p
- 6.67 inches1080x2400
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Popular Xiaomi Redmi Note 14S comparisons
Xiaomi Redmi Note 14S Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Helio G99 chipset
| Released | 2025 March 14 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HyperOS |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 67 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.1 x 75 x 8 mm |
| Weight | 179 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.9% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Helio G99 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.7, 23mm wide, 1/1.4, 0.56, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, wide, 1/3.0, 1.0 |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 240 € |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi Note 14S?
It is powered by the MediaTek Helio G99, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 200MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.


