Xiaomi Redmi Note 13 Pro
- Snapdragon 7s Gen 24 Nanometer
- 5100 mAhLi-Po
- 200 MegaPixel2160p
- 6.67 inches1220x2712
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Xiaomi Redmi Note 13 Pro compares with its predecessor Xiaomi Redmi Note 12 Pro:
Advantages of Xiaomi Redmi Note 13 Pro
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2, compared to the predecessor's MediaTek Dimensity 1080. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5100 mAh) compared to the Xiaomi Redmi Note 12 Pro (5000 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Xiaomi Redmi Note 13 Pro comparisons
Xiaomi Redmi Note 13 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 chipset
+13 more phones to find
| Released | 2023 September 21 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, HyperOS |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 67 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.2 x 74.2 x 8 mm |
| Weight | 187 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and plastic frame |
| Colors | Midnight Black, Aurora Purple Coral Purple, Ocean Teal, Arctic White, Olive Green, Scarlet Red |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1800 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.8% |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio 446 ppi density |
68B colors, 1920Hz PWM, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.40 GHz Cortex-A78 + 4x1.95 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V5 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5100mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 200 MP, f/1.7, 23mm wide, 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, wide, 1/3.06, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res wireless audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, BDS B1I+B1c, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 1.09 W/kg head, 1.03 W/kg body |
| Price | € 249.99 / $ 279.99 / £ 195.00 |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi Note 13 Pro?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5100 mAh capacity and a main camera sensor of 200MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



