Xiaomi Redmi Note 12
- Snapdragon 4Gen16 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 48 MegaPixel1080p
- 6.67 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Xiaomi Redmi Note 12 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 4 Gen 1 chipset
+3 more phones to find
| Released | 2022 October 27 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, MIUI 13 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.9 x 76.2 x 8 mm |
| Weight | 188 g |
| IP Rating | IP53, Dust protected and protected against spraying water |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | Samsung AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 85.0% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.00% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 4 Gen 1 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A78 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V4 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, (wide), 0.8µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide, 1/4, 1.12µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1, GLONASS G1, BDS B1, GALILEO E1 |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 170 |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi Note 12?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 4 Gen 1, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 48MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.