Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed
- Snapdragon 778G6 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 108 MegaPixel2160p
- 6.67 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed comparisons
Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 778G 5G chipset
+11 more phones to find
| Released | 2022 December 27 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MIUI 14 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 76 x 7.9 mm |
| Weight | 181 g |
| IP Rating | IP53, Dust protected and protected against spraying water |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Blue, Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 900nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 86.8% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 86.80% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
1B colors, Dolby Vision, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 778G 5G |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 642L |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 1x2.4 GHz Cortex-A78 + 3x2.2 GHz Cortex-A78 + 4x1.9 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.9, wide, 1/1.52", 0.7µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie | 16 MP, wide, 1/3.06, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1, GLONASS G1, BDS B1I+B1c, GALILEO E1, QZSS L1 |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 230 |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 778G 5G, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
