Xiaomi Redmi Note 10 Pro
- Snapdragon 732G8 Nanometer
- 5020 mAh33W
- 108 MegaPixel2160p
- 6.67 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2023 updates
Popular Xiaomi Redmi Note 10 Pro comparisons
- VS

Oppo Find X9 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Compared 44 times - VS

Oppo Find X9

Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Compared 42 times - VS

Google Pixel 6 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Compared 39 times - VS

Apple iPhone 12 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Compared 36 times - VS

Samsung Galaxy S25 Ultra

Xiaomi Redmi Note 10 Pro
Compared 28 times
Xiaomi Redmi Note 10 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,020mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 732G chipset
| Released | 2021 March 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 33 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164 x 76.5 x 8.1 mm |
| Weight | 193 g |
| IP Rating | IP53, Dust protected and protected against spraying water |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass 5 and plastic frame |
| Colors | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 85.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.60% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
HDR10 | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 732G |
| Nanometer | 8 nm |
| GPU | Adreno 618 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.3 GHz Kryo 470 Gold + 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver |
| RAM/Storage V1 | 6GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V4 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5020mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.9, 26mm wide, 1/1.52", 0.7µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide, 1/3.06, 1.0µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Sar | 0.60 W/kg head, 0.99 W/kg body |
| Price | 299 |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi Note 10 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 732G, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5020 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.