Xiaomi Redmi K60 Ultra
- Dimensity 9200+4 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 6.67 inches1220x2712
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Xiaomi Redmi K60 Ultra Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 9200 Plus chipset
+5 more phones to find
| Released | 2023 August 15 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MIUI 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.2 x 75.7 x 8.5 mm |
| Weight | 204 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, White, Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | OLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 2600nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 87.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.50% |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio 446 ppi density |
68B colors, Dolby Vision, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 9200 Plus |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.35 GHz Cortex-X3 + 3x3.0 GHz Cortex-A715 + 4x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/1024GB |
| RAM/Storage V5 | 24GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 120W |
| Wireless charging | No W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.7, wide, 1/1.49", 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+, 10-bit |
| Selfie | 20 MP, wide, 1/2.0, 0.8µm, HDR |
| Selfie Video | 1080p@30/120fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1C+B2a+B2b, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | € 330 |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi K60 Ultra?
It is powered by the Mediatek Dimensity 9200 Plus, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.