Xiaomi Redmi A4
- Snapdragon 4s Gen 24 Nanometer
- 5160 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.88 inches720x1640
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Xiaomi Redmi A4 compares with its predecessor Xiaomi Redmi A3:
Advantages of Xiaomi Redmi A4
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 4s Gen 2, compared to the predecessor's Mediatek Helio G36. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5160 mAh) compared to the Xiaomi Redmi A3 (5000 mAh), resulting in longer usage time.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Xiaomi Redmi A4 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,160mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,160mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 4s Gen 2 chipset
| Released | 2024 October 16 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, HyperOS |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 18 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm |
| Weight | 212.4 g |
| IP Rating | Basic waterproof protection against water drops |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Sparkle Purple, Starry Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.0% |
| Resolution | 720 x 1640 pixels 260 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 4s Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A78 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5160mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, Auxiliary lens |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | โนโ8,499 |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi A4?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 4s Gen 2, fitted with a 6.88 inch display, a battery with 5160 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.