Xiaomi Redmi 14C China
- Helio G81 Ultra12 Nanometer
- 5160 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 6.88 inches720x1640
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Xiaomi Redmi 14C China Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,339mAh | Current: 5,160mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G81 Ultra chipset
+12 more phones to find
| Released | 2024 December 30 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, HyperOS |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 18 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm |
| Weight | 204 g |
| IP Rating | IP67, Waterproof up to 1 meter depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Green, Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 84.0% |
| Resolution | 720 x 1640 pixels 260 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G81 Ultra |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V4 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5160mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 100 € |
What are the key specifications of the Xiaomi Redmi 14C China?
It is powered by the Mediatek Helio G81 Ultra, fitted with a 6.88 inch display, a battery with 5160 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.