Xiaomi Poco X8 Pro Max
- Dimensity 9500s3 Nanometer
- 8500 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.83 inches1280x2772
-
OS updates until 2030 (4+ years remaining) updates
-
Security patches until 2032 (6+ years) updates
Popular Xiaomi Poco X8 Pro Max comparisons
Xiaomi Poco X8 Pro Max Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 8,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 9500s chipset
| Released | 2026 March 17 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, HyperOS 3 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 100 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.2 mm |
| Weight | 218 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM max 2 at a time |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Black, White, Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Mohs level 5 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3500nits |
| Size | 6.83 inches, 114.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.3% |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio 447 ppi density |
68B colors, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 9500s |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.73 GHz Cortex-X925 + 3x3.3 GHz Cortex-X4 + 4x2.4 GHz Cortex-A720 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 8500mAh |
| Wired charging | 100W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion 8500 mAh or 9000 mAh for market/region dependent only |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.5, 26mm wide, 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Selfie | 20 MP, f/2.2, wide, 1/4 |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, BDS B1I+B1c+B2a+B2b, GALILEO E1+E5a+E5b, QZSS L1+L5, NavIC L1+L5, GLONASS |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | € 429.90 / $ 549.99 / £ 359.00 |
What are the key specifications of the Xiaomi Poco X8 Pro Max?
It is powered by the Mediatek Dimensity 9500s, fitted with a 6.83 inch display, a battery with 8500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



