Xiaomi Poco X7 Pro
- Dimensity 8400 Ultra4 Nanometer
- 6000 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.67 inches1220x2712
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Xiaomi Poco X7 Pro compares with its predecessor Xiaomi Poco X6 Pro:
Advantages of Xiaomi Poco X7 Pro
- This phone is powered by a better chipset: Mediatek Dimensity 8400 Ultra, compared to the predecessor's Mediatek Dimensity 8300 Ultra. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (6000 mAh) compared to the Xiaomi Poco X6 Pro (5000 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Xiaomi Poco X7 Pro comparisons
Xiaomi Poco X7 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 8400 Ultra chipset
+4 more phones to find
| Released | 2025 January 09 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HyperOS 2 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 90 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 160.8 x 75.2 x 8.3 mm |
| Weight | 195 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from plastic or PU leather and plastic frame |
| Colors | Black/Yellow, White, Green, Red Iron Man Edition |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 7i |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.8% |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio 446 ppi density |
68B colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 8400 Ultra |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G720 MC7 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.25 GHz Cortex-A725 + 3x3.0 GHz Cortex-A725 + 4x2.1 GHz Cortex-A725 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.5, 26mm wide, 1/1.95", 0.8, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, HDR10+, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 20 MP, f/2.2, 25mm wide, 1/4.0, 0.7 |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4/6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, NavIC L5 |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 319.90 / £ 269.00 |
What are the key specifications of the Xiaomi Poco X7 Pro?
It is powered by the Mediatek Dimensity 8400 Ultra, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 6000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



