Xiaomi Poco M6 4G
- Helio G91 Ultra12 Nanometer
- 5030 mAh33W
- 108 MegaPixel1080p
- 6.79 inches1080x2460
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Xiaomi Poco M6 4G compares with its predecessor Xiaomi Poco M5:
Advantages of Xiaomi Poco M6 4G
- This phone offers a larger battery capacity (5030 mAh) compared to the Xiaomi Poco M5 (5000 mAh), resulting in longer usage time.
Drawbacks Compared to Xiaomi Poco M5
- This device is equipped with a less powerful chipset (Mediatek Helio G91 Ultra) than the Xiaomi Poco M5 which had MediaTek Helio G99.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Xiaomi Poco M6 4G comparisons
Xiaomi Poco M6 4G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,030mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Helio G91 Ultra chipset
| Released | 2024 June 10 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, HyperOS |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 33 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.3 mm |
| Weight | 205 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Silver, Purple |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 550 nits |
| Size | 6.79 inches, 109.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.1% |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels 396 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Helio G91 Ultra |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5030mAh |
| Wired charging | 33W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.8, wide, 1/1.67", 0.64ยตm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 13 MP, f/2.5, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Sar | 1.09 W/kg head, 1.01 W/kg body |
| Price | $โ138.09 / โฌโ114.99 / ยฃโ99.00 |
What are the key specifications of the Xiaomi Poco M6 4G?
It is powered by the Mediatek Helio G91 Ultra, fitted with a 6.79 inch display, a battery with 5030 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
