Xiaomi Poco M3 Pro 5G
- Dimensity 7007 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 48 MegaPixel1080p
- 6.5 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2023 updates
-
Security support ended in 2024 updates
Xiaomi Poco M3 Pro 5G Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,439mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 700 chipset
+24 more phones to find
| Released | 2021 May 19 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, MIUI 12 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 18 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 161.8 x 75.3 x 8.9 mm |
| Weight | 190 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Poco Yellow, Power Black, Cool Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 3 |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 500nits |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 83.7% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 405 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 700 |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 6GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 18W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/2.0", 0.8, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.94 W/kg head, 1.06 W/kg body |
| Price | € 146.70 / £ 135.20 |
What are the key specifications of the Xiaomi Poco M3 Pro 5G?
It is powered by the MediaTek Dimensity 700, fitted with a 6.5 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 48MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.