Xiaomi Poco F7 Ultra
- Snapdragon 8 Elite3 Nanometer
- 5300 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 6.67 inches1440x3200
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Popular Xiaomi Poco F7 Ultra comparisons
Xiaomi Poco F7 Ultra Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,300mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Elite chipset
| Released | 2025 March 27 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HyperOS 2 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 120 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 160.3 x 75 x 8.4 mm |
| Weight | 212 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and aluminum frame |
| Colors | Black, Yellow |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Xiaomi Shield Glass |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3200 nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.3% |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio 526 ppi density |
68B colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Elite |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5300mAh |
| Wired charging | 120W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6, 24mm wide, 1/1.55, 1.0, dual pixel PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, wide |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio, Snapdragon Sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC L5 |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, accelerometer, proximity, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 750 € |
What are the key specifications of the Xiaomi Poco F7 Ultra?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Elite, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5300 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




