Xiaomi Poco F2 Pro
- Snapdragon 8657 Nanometer
- 4700 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel4320p
- 6.67 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2022 updates
-
Security support ended in 2023 updates
Popular Xiaomi Poco F2 Pro comparisons
Xiaomi Poco F2 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 4,700mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,700mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 865 chipset
| Released | 2020 May 12 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 10 |
| Details | Android 10 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.3 x 75.4 x 8.9 mm |
| Weight | 219 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass 5 and aluminum frame |
| Colors | Neon Blue, Phantom White, Electric Purple, Cyber Gray |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 500nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 87.2% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.20% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 865 |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Adreno 650 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.84 GHz Cortex-A77 + 3x2.42 GHz Cortex-A77 + 4x1.80 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4700mAh |
| Wired charging | 30W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.9, 26mm wide, 1/1.72", 0.8µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@960fps; gyro-EIS |
| Selfie | Motorized pop-up 20 MP, f/2.2, wide, 1/3.4, 0.8µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.79 W/kg head, 1.03 W/kg body |
| Price | € 499 |
What are the key specifications of the Xiaomi Poco F2 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 865, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 4700 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

