Xiaomi Pad Mini
- Dimensity 9400+4 Nanometer
- 7500 mAhLi-Po
- 13 MegaPixel1080p
- 8.8 inches1880x3008
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Popular Xiaomi Pad Mini comparisons
Xiaomi Pad Mini Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 9,736mAh | Current: 7,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 9,506mAh | Current: 7,500mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 9400 Plus chipset
+7 more phones to find
| Released | 2025 September 24 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HyperOS 2 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 67 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 205.1 x 132 x 6.5 mm |
| Weight | 326 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Gray, Purple |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 165Hz |
| Brightness | 700 nits |
| Size | 8.8 inches, 224.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 82.9% |
| Resolution | 1880 x 3008 pixels, 16:10 ratio 403 ppi density |
68B colors, HDR10, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 9400 Plus |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Immortalis-G925 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.73 GHz Cortex-X925 + 3x3.3 GHz Cortex-X4 + 4x2.4 GHz Cortex-A720 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7500mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | 2x USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 13 MP, f/2.2, wide, 1/3.06" 1.12μm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.3, wide, 1/4 1.12μm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5.0, ASHA |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | No |
| Price | 370 € |
What are the key specifications of the Xiaomi Pad Mini?
It is powered by the Mediatek Dimensity 9400 Plus, fitted with a 8.8 inch display, a battery with 7500 mAh capacity and a main camera sensor of 13MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.