Xiaomi Pad 8 Pro
- Snapdragon 8 Elite3 Nanometer
- 9200 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 11.2 inches2136x3200
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Xiaomi Pad 8 Pro compares with its predecessor Xiaomi Pad 7 Pro:
Advantages of Xiaomi Pad 8 Pro
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 8 Elite, compared to the predecessor's Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (9200 mAh) compared to the Xiaomi Pad 7 Pro (8850 mAh), resulting in longer usage time.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Xiaomi Pad 8 Pro comparisons
Xiaomi Pad 8 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 9,736mAh | Current: 9,200mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 9,506mAh | Current: 9,200mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Elite chipset
| Released | 2025 September 25 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, HyperOS 3 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 67 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 251.2 x 173.4 x 5.8 mm |
| Weight | 485 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Aluminum back and frame |
| Colors | Gray, Blue, Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 800 nits |
| Size | 11.2 inches, 373.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.8% |
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio 344 ppi density |
68B colors, HDR10, Dolby Vision, HDR Vivid | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Elite |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 830 |
| Internal Storage | UFS 3.1 (For 128GB only) |
| CPU | Octa-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V5 | 16GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 9200mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/2.76", 0.64ยตm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, 19mm ultrawide, 1/3.6, 0.61ยตm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | No |
| Price | 340 โฌ |
What are the key specifications of the Xiaomi Pad 8 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Elite, fitted with a 11.2 inch display, a battery with 9200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.