Xiaomi Pad 7 Pro
- Snapdragon 8s Gen 34 Nanometer
- 8850 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 11.2 inches2136x3200
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2030 (4+ years) updates
Popular Xiaomi Pad 7 Pro comparisons
Xiaomi Pad 7 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 9,736mAh | Current: 8,850mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Stylus models
Average: 9,506mAh | Current: 8,850mAh
TOP 3 Stylus Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 chipset
+15 more phones to find
See all smartphones with Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3
| Released | 2024 October 29 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, HyperOS 2 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 67 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 251.2 x 173.4 x 6.2 mm |
| Weight | 500 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Aluminum back and frame |
| Colors | Gray, Blue, Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 800 nits |
| Size | 11.2 inches, 371.5 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.3% |
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio 345 ppi density |
68B colors, HDR10, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 735 |
| Internal Storage | UFS 3.1 (For 128GB only) |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-X4 + 4x2.8 GHz Cortex-A720 + 3x2.0 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 8850mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/2.76, 0.64µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.2, 19mm ultrawide, 1/3.6, 0.61µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | No |
| Sar | 0.99 W/kg body |
| Price | 500 € |
What are the key specifications of the Xiaomi Pad 7 Pro?
It is powered by the Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3, fitted with a 11.2 inch display, a battery with 8850 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.


