Xiaomi Pad 6 Max 14
- Snapdragon 8+Gen14 Nanometer
- 10000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 14.0 inches1800x2880
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Xiaomi Pad 6 Max 14 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 9,736mAh | Current: 10,000mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Premium Midrange models
Average: 9,663mAh | Current: 10,000mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 chipset
+47 more phones to find
| Released | 2023 August 14 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MIUI Pad 14 |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 318.6 x 206.1 x 6.5 mm |
| Weight | 750 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | No |
| Details | Back from aluminum and frame |
| Colors | Black, Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 14.0 inches, 573.0 cm2 87.3% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.30% |
| Resolution | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio 242 ppi density |
1B colors, HDR10, Dolby Vision | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal Storage | NVMe |
| CPU | Octa-core 1x3.19 GHz Cortex-X2 + 3x2.75 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| RAM/Storage V4 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 10000mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie | 20 MP, f/2.2, wide, 1/3.4, 0.8µm, ToF sensor |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz, 8 stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity accessories only, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | No |
| Price | € 450 |
What are the key specifications of the Xiaomi Pad 6 Max 14?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, fitted with a 14.0 inch display, a battery with 10000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.