Xiaomi Mix Fold 4
- Snapdragon 8 Gen 34 Nanometer
- 5100 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 7.98 inches2224 x 2488
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Xiaomi Mix Fold 4 compares with its predecessor Xiaomi Mix Fold 3:
Advantages of Xiaomi Mix Fold 4
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5100 mAh) compared to the Xiaomi Mix Fold 3 (4800 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Xiaomi Mix Fold 4 comparisons
Xiaomi Mix Fold 4 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Foldable models
Average: 4,937mAh | Current: 5,100mAh
TOP 3 Foldable Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset
| Released | 2024 July 19 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, HyperOS |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 67 watt |
| Body | |
|---|---|
| Unfolded Dimensions | 159.4 x 143.3 x 4.6 mm |
| Folded Dimensions | 159.4 x 73.1 x 9.5 mm |
| Weight | 226 g |
| IP Rating | IPX8, Waterproof approximately beyond 1 meter |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Aluminum frame |
| Colors | Black, White, Blue |
| Foldable Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3000nits |
| Size | 7.98 inches, 204.1 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 89.4% |
| Resolution | 2224 x 2488 pixels 418 ppi density |
1B colors, HDR10+, Dolby Vision | |
| Cover display | |
|---|---|
| Protection | 1080 x 2520 pixels ppi density |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 3000nits |
| Size | 6.56 |
| Resolution | 1080 x 2520 pixels ppi density |
68B colors, HDR10+, Dolby Vision, 21:9 ratio | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 750 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.3 GHz Cortex-X4 + 3x3.2 GHz Cortex-A720 + 2x3.0 GHz Cortex-A720 + 2x2.3 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 16GB/512GB |
| RAM/Storage V3 | 16GB/1024GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5100mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.7, 23mm wide, 1/1.49", 1.0, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Video | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, Dolby Vision HDR |
| Selfie | 16 MP, wide, Cover camera:, 16 MP, wide |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res Wireless audio, Snapdragon Sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC L5, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band tri-band after future SW update, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
| Price | 1140 € |
What are the key specifications of the Xiaomi Mix Fold 4?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, fitted with a 7.98 inch display, a battery with 5100 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
