Xiaomi Mi 9
- Snapdragon 8557 Nanometer
- 3300 mAh27W
- 48 MegaPixel2160p
- 6.39 inches1080x2340
-
OS updates ended in 2021 updates
-
Security support ended in 2022 updates
Popular Xiaomi Mi 9 comparisons
Xiaomi Mi 9 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 3,300mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 3,300mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 855 chipset
+1 more phones to find
| Released | 2019 February 20 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 9 |
| Details | Android 9.0 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 27 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 157.5 x 74.7 x 7.6 mm |
| Weight | 173 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from Gorilla Glass 5 and aluminum frame |
| Colors | Lavender Violet, Ocean Blue, Piano Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 6 |
| Tech | Super AMOLED |
| Refresh rate | 60Hz |
| Brightness | 600nits |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 85.2% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 85.20% |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio 403 ppi density |
HDR10 | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 855 |
| Nanometer | 7 nm |
| GPU | Adreno 640 |
| Internal Storage | UFS 2.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.84 GHz Kryo 485 + 3x2.42 GHz Kryo 485 + 4x1.78 GHz Kryo 485 |
| RAM/Storage V1 | 6GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/64GB |
| RAM/Storage V3 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V4 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V5 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 3300mAh |
| Wired charging | 27W |
| Wireless charging | 20 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 48 MP, f/1.8, 27mm wide, 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Selfie | 20 MP, f/2.0, wide, 1/3, 0.9µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5 |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Sar | 1.39 W/kg head, 1.30 W/kg body |
| Price | € 350 |
What are the key specifications of the Xiaomi Mi 9?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 855, fitted with a 6.39 inch display, a battery with 3300 mAh capacity and a main camera sensor of 48MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
