Xiaomi 13T
- Dimensity 8200 Ultra4 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.67 inches1220x2712
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Popular Xiaomi 13T comparisons
Xiaomi 13T Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 8200 Ultra chipset
+3 more phones to find
| Released | 2023 September 26 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MIUI 14 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 5 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.2 x 75.7 x 8.5 mm |
| Weight | 193 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from glass or silicone polymer back and aluminum frame |
| Colors | Alpine Blue, Meadow Green, Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 144Hz |
| Brightness | 2600nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 87.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 87.50% |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio 446 ppi density |
68B colors, Dolby Vision, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 8200 Ultra |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.1 GHz Cortex-A78 + 3x3.0 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 24mm wide, 1/1.28", 1.22µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Leica lens, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 4K@30fps HDR10+, gyro-EIS |
| Selfie | 20 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 650 |
What are the key specifications of the Xiaomi 13T?
It is powered by the Mediatek Dimensity 8200 Ultra, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




