Xiaomi 13 Pro
- Snapdragon 8Gen24 Nanometer
- 4820 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 6.73 inches1440x3200
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Xiaomi 13 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,820mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 chipset
+45 more phones to find
| Released | 2022 December 11 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, MIUI 14 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 74.6 x 8.4 mm |
| Weight | 210 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Ceramic back or PU leather and aluminum frame |
| Colors | Ceramic White, Ceramic Black, Ceramic Flora Green, Mountain Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus Plus |
| Tech | LTPO OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1900nits |
| Size | 6.73 inches, 108.9 cm2 89.6% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.60% |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio 522 ppi density |
1B colors, Dolby Vision, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 740 |
| Internal Storage | UFS 3.1 (128GB) |
| CPU | Octa-core 1x3.2 GHz Cortex-X3 + 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 2x2.8 GHz Cortex-A710 + 3x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB (UFS 3.1) |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB (UFS 4.0) |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB (UFS 4.0) |
| RAM/Storage V4 | 12GB/512GB (UFS 4.0) |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4820mAh |
| Wired charging | 120W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50.3 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps HDR, 4K@24/30/60fps HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG, 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS G1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC L5 |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | $ 899.00 |
What are the key specifications of the Xiaomi 13 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Gen 2, fitted with a 6.73 inch display, a battery with 4820 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.