Xiaomi 13 Lite
- Snapdragon 7Gen14 Nanometer
- 4500 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.55 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Popular Xiaomi 13 Lite comparisons
Xiaomi 13 Lite Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 7 Gen 1 chipset
| Released | 2023 February 26 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, MIUI 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 159.2 x 72.7 x 7.2 mm |
| Weight | 171 g |
| IP Rating | IP53, Dust protected and protected against spraying water |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass back and plastic frame |
| Colors | Black, Lite Blue, Lite Pink |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1000nits |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 89.5% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.50% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 402 ppi density |
68B colors, Dolby Vision, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 7 Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 644 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 1x2.4 GHz Cortex-A710 + 3x2.36 GHz Cortex-A710 + 4x1.8 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 23mm wide, 1/1.56", 1.0µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 100˚ ultrawide, 1/2.74, 0.8µm |
| Selfie Video | 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 500 |
What are the key specifications of the Xiaomi 13 Lite?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 7 Gen 1, fitted with a 6.55 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
