Xiaomi 12S Ultra
- Snapdragon 8+Gen14 Nanometer
- 4860 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel4320p
- 6.73 inches1440x3200
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Xiaomi 12S Ultra Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship models
Average: 4,849mAh | Current: 4,860mAh
TOP 3 Flagship Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 chipset
+47 more phones to find
| Released | 2022 July 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 12 |
| Details | Android 12, MIUI 13 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.2 x 75 x 9.1 mm |
| Weight | 225 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | PU Leather back and aluminum frame |
| Colors | Black, Dark Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Tech | LTPO2 AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1500nits |
| Size | 6.73 inches, 108.9 cm2 89.0% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.00% |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio 522 ppi density |
1B colors, Dolby Vision, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 730 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.19 GHz Cortex-X2 + 3x2.75 GHz Cortex-A710 + 4x1.80 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4860mAh |
| Wired charging | 67W |
| Wireless charging | 50 W |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 0.3 MP, f/1.9, 23mm wide, 1.0"-type, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Leica lenses, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@3840fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. 4K, 1080p |
| Selfie | 32 MP, f/2.4, 25mm wide, 0.7µm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz, Harman Kardon |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS L1, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC L5 |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, color spectrum, barometer |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| WiFi 6/7 | WiFi 6E |
| 5G | Yes |
| Price | $ 950 |
What are the key specifications of the Xiaomi 12S Ultra?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 8 Plus Gen 1, fitted with a 6.73 inch display, a battery with 4860 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.