Xiaomi 11i HyperCharge
- Dimensity 9206 Nanometer
- 4500 mAhLi-Po
- 108 MegaPixel2160p
- 6.67 inches1080x2400
-
No OS updates version guarantees updates
-
No security update policy updates
Popular Xiaomi 11i HyperCharge comparisons
Xiaomi 11i HyperCharge Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Premium Midrange models
Average: 5,161mAh | Current: 4,500mAh
TOP 3 Premium Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 920 chipset
| Released | 2022 January 06 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 11 |
| Details | Android 11, MIUI 12.5 E |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm |
| Weight | 204 g |
| IP Rating | IP53, Dust protected and protected against spraying water |
| SIM | Hybrid Dual Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Glass back |
| Colors | Camo Green, Stealth Black, Purple Mist, Pacific Pearl |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Gorilla Glass 5 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.67 inches |
| Screen to Body Ratio | 86.10% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
HDR10 | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 920 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| RAM/Storage V1 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4500mAh |
| Wired charging | 120W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 108 MP, f/1.9, 26mm wide, 1/1.52, 0.7µm, dual pixel PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide, 1.0µm |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | Yes internal |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| Price | ₹ 29,499 |
What are the key specifications of the Xiaomi 11i HyperCharge?
It is powered by the MediaTek Dimensity 920, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 4500 mAh capacity and a main camera sensor of 108MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
