Vivo Y58
- Snapdragon 4 Gen 24 Nanometer
- 6000 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel1080p
- 6.72 inches1080x2408
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Vivo Y58 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2 chipset
+24 more phones to find
| Released | 2024 June 20 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Funtouch 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 44 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8 mm |
| Weight | 199 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Himalayan Blue, Sundarbans Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1024 nits |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 86.4% |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio 393 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 613 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A78 + 6x1.95 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 44W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.1, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | โนโ14,990 |
What are the key specifications of the Vivo Y58?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2, fitted with a 6.72 inch display, a battery with 6000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.