Vivo Y500s
- Snapdragon 4 Gen 24 Nanometer
- 7200 mAhSi/C
- 50 MegaPixel1080p
- 6.75 inches720x1570
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Popular Vivo Y500s comparisons
Vivo Y500s Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 7,200mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 7,200mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2 chipset
+24 more phones to find
| Released | 2026 April 27 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, OriginOS 6 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 44 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm |
| Weight | 219 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.75 inches, 111.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.3% |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio 256 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 613 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A78 + 6x1.95 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 7200mAh |
| Wired charging | 44W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 MP, f/2.1, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX Adaptive |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 230 € |
What are the key specifications of the Vivo Y500s?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2, fitted with a 6.75 inch display, a battery with 7200 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.