Vivo Y400
- Snapdragon 4 Gen 24 Nanometer
- 6000 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel1080p
- 6.67 inches1080x2400
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Vivo Y400 compares with its predecessor Vivo Y300:
Advantages of Vivo Y400
- This phone offers a larger battery capacity (6000 mAh) compared to the Vivo Y300 (5000 mAh), resulting in longer usage time.
Drawbacks Compared to Vivo Y300
- Both this model and the Vivo Y300 feature the same chipset: Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2. Thereβs no upgrade in processing power.
π Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Vivo Y400 comparisons
Vivo Y400 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 6,000mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2 chipset
+24 more phones to find
| Released | 2025 August 04 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, Funtouch 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 90 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.3 x 75.3 x 7.9 mm |
| Weight | 197 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Glam White, Olive Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1800nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 87.9% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 613 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Cortex-A78 + 6x1.95 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6000mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/2.96, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | βΉβ21,999 |
What are the key specifications of the Vivo Y400?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 4 Gen 2, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 6000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
