Vivo Y400 Pro
- Dimensity 73004 Nanometer
- 5500 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.77 inches1080x2392
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Vivo Y400 Pro compares with its predecessor Vivo Y300 Pro:
Advantages of Vivo Y400 Pro
- This phone is powered by a better chipset: Mediatek Dimensity 7300, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Vivo Y300 Pro
- The battery has a smaller capacity (5500 mAh) than the Vivo Y300 Pro (6500 mAh), which could affect battery life.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Vivo Y400 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7300 chipset
+18 more phones to find
| Released | 2025 June 20 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, Funtouch 15 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 89 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.8 x 75.0 x 7.5 or 7.7 mm |
| Weight | 182 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Fest Gold, Freestyle White, Nebula Purple |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.3% |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels 388 ppi density |
HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7300 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 4x2.5 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.95, 0.8, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, wide |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res + Hi-Res wireless audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.90 W/kg head |
| Price | โนโ24,999 |
What are the key specifications of the Vivo Y400 Pro?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7300, fitted with a 6.77 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.