Vivo Y21
- Dimensity 63006 Nanometer
- 6500 mAh Li-Ion
- 50 MegaPixel1080p
- 6.74 inches720x1600
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Vivo Y21 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 6300 chipset
| Released | 2026 March 26 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16, OriginOS 6 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 42 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm |
| Weight | 209 g |
| IP Rating | IP65, Dust-tight and protected against water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Champagne Gold, Midnight Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1200nits |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.0% |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio 260 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 6300 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 6GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 8GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500mAh |
| Wired charging | 44W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide |
| OIS | No |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2, wide |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | It depends on the version |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | 180 € |
What are the key specifications of the Vivo Y21?
It is powered by the Mediatek Dimensity 6300, fitted with a 6.74 inch display, a battery with 6500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.