Vivo Y200 Global
- Snapdragon 4 Gen 16 Nanometer
- 4800 mAh Li-Ion
- 64 MegaPixel1080p
- 6.67 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Popular Vivo Y200 Global comparisons
Vivo Y200 Global Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 4,800mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 4 Gen 1 chipset
+3 more phones to find
| Released | 2023 October |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Funtouch 13 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 44 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.4 x 74.9 x 7.7 mm |
| Weight | 190 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and plastic frame |
| Colors | Titanium Silver, Emerald Green, Purple, Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 800nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.3% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 4 Gen 1 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.0 GHz Cortex-A78 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4800mAh |
| Wired charging | 44W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.8, wide, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.99 W/kg head, 0.86 W/kg body |
| Price | 200 € |
What are the key specifications of the Vivo Y200 Global?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 4 Gen 1, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 4800 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
