Vivo Y19s
- Unisoc Tiger T61212 Nanometer
- 5500 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel1080p
- 6.68 inches720x1608
-
No OS updates version guarantees updates
-
Security support ended in 2025 updates
Popular Vivo Y19s comparisons
Vivo Y19s Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Entry Level models
Average: 5,355mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Entry Level Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Unisoc Tiger T612 chipset
| Released | 2024 October 15 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Funtouch 14 |
| Security update cycle | 1 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 15 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 165.8 x 76.1 x 8.1 mm |
| Weight | 198 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Pearl Silver, Glossy Black, Glacier Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | IPS LCD |
| Refresh rate | 90Hz |
| Brightness | 1000nits |
| Size | 6.68 inches, 107.4 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 85.1% |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio 264 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Unisoc Tiger T612 |
| Nanometer | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 |
| Internal Storage | eMMC 5.1 |
| CPU | Octa-core 2x1.8 GHz Cortex-A75 + 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 4GB/64GB |
| RAM/Storage V2 | 4GB/128GB |
| RAM/Storage V3 | 6GB/128GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 15W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.95, 0.8µm, PDAF |
| OIS | No |
| Features | Ring-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video | Yes |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Sensors | Fingerprint side-mounted, accelerometer, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | No |
| Price | 130 € |
What are the key specifications of the Vivo Y19s?
It is powered by the Unisoc Tiger T612, fitted with a 6.68 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.


