Vivo X300 FE
- Snapdragon 8 Gen 53 Nanometer
- 6500 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.31 inches1216x2640
-
OS updates until 2031 (5+ years remaining) updates
-
Security patches until 2033 (7+ years) updates
Popular Vivo X300 FE comparisons
Vivo X300 FE Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 years
compared to other Compact Size models
Average: 4,740mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Compact Size Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 chipset
+3 more phones to find
| Released | 2026 March 04 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 5 years |
| Security update cycle | 7 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 90 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 150.8 x 71.8 x 8 mm |
| Weight | 191 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM max 2 at a time |
| Details | Back from glass and aluminum alloy frame |
| Colors | Moonlight White, Cool Purple, Graphite Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | LTPO AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 5000nits |
| Size | 6.31 inches, 97.6 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.2% |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio 461 ppi density |
1B colors, HDR | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| Nanometer | 3 nm |
| GPU | Adreno 829 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | 40 W |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.6, 23mm wide, 1/1.56", PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Multi-focus LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 21mm wide, 1/2.76, AF |
| Selfie Video | 4K, 1080p |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, BDS B1I+B1C+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, GLONASS, NavIC |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 7 |
| 5G | Yes |
What are the key specifications of the Vivo X300 FE?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5, fitted with a 6.31 inch display, a battery with 6500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.



