Vivo V70
- Snapdragon 7 Gen 44 Nanometer
- 6500 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.59 inches1260x2750
-
OS updates until 2030 (4+ years remaining) updates
-
Security patches until 2032 (6+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Vivo V70 compares with its predecessor Vivo V60:
Drawbacks Compared to Vivo V60
- Both this model and the Vivo V60 feature the same chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4. There’s no upgrade in processing power.
- Battery capacity remains the same as the Vivo V60, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Vivo V70 comparisons
Vivo V70 Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,818mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 chipset
| Released | 2026 February 19 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 90 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.4 mm |
| Weight | 187 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from plastic fiber enhnace or back from glass and aluminum alloy frame |
| Colors | Golden Hour, Alpine Gray Sand Beige, Sandalwood Brown, Canary Lemon Yellow, Authentic Black, Passion Red |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Mohs level 4 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 5000nits |
| Size | 6.59 inches, 106.1 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.7% |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio 459 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 722 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 1x2.8 GHz Cortex-720 + 4x2.4 GHz Cortex-720 + 3x1.8 GHz Cortex-520 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 23mm wide, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Zeiss optics, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR, LUT |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 21mm wide, 1/2.76, 0.64µm, AF |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, accelerometer, gyro, compass, proximity |
| WLAN | Yes |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 1.09 W/kg head, 0.95 W/kg body |
| Price | ₹ 45,999 |
What are the key specifications of the Vivo V70?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4, fitted with a 6.59 inch display, a battery with 6500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.




