Vivo V70 Elite
- Snapdragon 8s Gen 34 Nanometer
- 6500 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.59 inches1260x2750
-
OS updates until 2030 (4+ years remaining) updates
-
Security patches until 2032 (6+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Vivo V70 Elite compares with its predecessor Vivo V60 Lite:
Advantages of Vivo V70 Elite
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3, compared to the predecessor's Mediatek Dimensity 7360 Turbo. This means faster processing and improved overall performance.
Drawbacks Compared to Vivo V60 Lite
- Battery capacity remains the same as the Vivo V60 Lite, offering no improvement.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Vivo V70 Elite comparisons
Vivo V70 Elite Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Flagship Killer models
Average: 5,787mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Flagship Killer Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 chipset
+15 more phones to find
See all smartphones with Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3
| Released | 2026 February 19 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 16 |
| Details | Android 16 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 90 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.4 mm |
| Weight | 187 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from plastic fiber enhnace or back from glass and aluminum alloy frame |
| Colors | Passion Red, Sand Beige, Authentic Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Mohs level 4 |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 5000nits |
| Size | 6.59 inches, 106.1 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.7% |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio 459 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 735 |
| Internal Storage | UFS 4.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.0 GHz Cortex-X4 + 4x2.8 GHz Cortex-A720 + 3x2.0 GHz Cortex-A520 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 23mm wide, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Zeiss optics, Ring-LED flash, panorama, HDR, color spectrum sensor |
| Video | 4K@30/60fps HDR, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR, LUT |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 21mm wide, 1/2.76, 0.64µm, AF |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Sensors | Ultrasonic Fingerprint under display, accelerometer, compass, proximity |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | ₹ 51,999 |
What are the key specifications of the Vivo V70 Elite?
It is powered by the Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3, fitted with a 6.59 inch display, a battery with 6500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

