Vivo V50e
- Dimensity 73004 Nanometer
- 5600 mAhLi-Po
- 50 MegaPixel2160p
- 6.77 inches1080x2392
-
OS updates until 2028 (2+ years remaining) updates
-
Security patches until 2029 (3+ years) updates
Popular Vivo V50e comparisons
Vivo V50e Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,600mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7300 chipset
+18 more phones to find
| Released | 2025 April 10 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15, Funtouch 15 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 90 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.3 x 76.7 x 7.4 mm |
| Weight | 186 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Sapphire Blue, Pearl White |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Diamond Shield Glass |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1800nits |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.5% |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels 388 ppi density |
1B Colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7300 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.5 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5600mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 22mm wide, 1/2.76, 0.64µm, AF |
| Selfie Video | 4K, 1080p |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | Yes |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Yes |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.99 W/kg head 0.87 W/kg body |
| Price | ₹ 28,999 |
What are the key specifications of the Vivo V50e?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7300, fitted with a 6.77 inch display, a battery with 5600 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.

