Vivo V30e
- Snapdragon 6 Gen 14 Nanometer
- 5500 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1080x2400
-
Final OS update in 2027 updates
-
Security patches until 2028 (2+ years) updates
Vivo V30e Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 chipset
+19 more phones to find
| Released | 2024 May 02 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Funtouch 14 |
| Major update cycle | 3 years |
| Security update cycle | 4 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 44 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 x 74.8 x 7.7 mm |
| Weight | 179 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass or plastic back and frame |
| Colors | Velvet Red Coco Brown, Silk Blue, Sky Mirror |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Schott Xensation |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.3% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 388 ppi density |
1B Colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 4x2.2 GHz Cortex-A78 + 4x1.8 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 44W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/1.95, 0.8, PDAF, OIS India only |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 50 MP, f/2.5, 25mm wide, AF - India |
| Selfie Video | 4K@30fps India only, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | โนโ20,999 |
What are the key specifications of the Vivo V30e?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 6 Gen 1, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.