Vivo V30 Pro
- Dimensity 82004 Nanometer
- 5000 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1260x2800
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Vivo V30 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using MediaTek Dimensity 8200 chipset
| Released | 2024 February 28 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Funtouch 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm |
| Weight | 188 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Bloom White, Waving Aqua, Lush Green, Noble Black |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Schott Alpha |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 2800nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 89.9% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 89.90% |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio 453 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | MediaTek Dimensity 8200 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| Internal Storage | UFS 4.0 |
| CPU | Octa-core 1x3.1 GHz Cortex-A78 + 3x3.0 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 23mm wide, 1/1.49", 1.0µm, PDAF, OIS |
| OIS | No |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 20mm wide, 1/2.76, 0.64µm, AF |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS L1+L5, GLONASS, BDS B1I+B1c+B2a, GALILEO E1+E5a, QZSS L1+L5, NavIC L5 |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, proximity, gyro, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | ₹ 40,990 |
What are the key specifications of the Vivo V30 Pro?
It is powered by the MediaTek Dimensity 8200, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.