Vivo V29e India
- Snapdragon 6956 Nanometer
- 5000 mAhLi-Po
- 64 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2024 updates
-
Security support ended in 2025 updates
Popular Vivo V29e India comparisons
Vivo V29e India Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,000mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 695 chipset
| Released | 2023 August 28 |
| NFC | Yes but depends on region |
| Initial OS | Android 13 |
| Details | Android 13, Funtouch 13 |
| Major update cycle | 1 years |
| Security update cycle | 2 years |
| Card slot | MicroSDXC |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 x 74.9 x 7.6 mm |
| Weight | 181 g |
| IP Rating | Does not have an IP rating for water or dust protection |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Back from glass and plastic frame |
| Colors | Artistic Red, Artistic Blue |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1300nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 90.1% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 90.1% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 388 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 695 |
| Nanometer | 6 nm |
| GPU | Adreno 619 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.2 GHz Kryo 660 Gold + 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5000mAh |
| Wired charging | 44W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Po |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 64 MP, f/1.9, wide, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Dual-LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 50 MP, f/2.45, 22mm wide, AF, |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | € 300 |
What are the key specifications of the Vivo V29e India?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 695, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5000 mAh capacity and a main camera sensor of 64MP.
Does this device support NFC?
Probably yes, but that can vary by version and region, make sure to double-check with local stores.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
