Vivo T4 Pro
- Snapdragon 7 Gen 44 Nanometer
- 6500 mAhSi/C
- 50 MegaPixel2160p
- 6.77 inches1080x2392
-
OS updates until 2029 (3+ years remaining) updates
-
Security patches until 2031 (5+ years) updates
Predecessor Comparison
Here's how Vivo T4 Pro compares with its predecessor Vivo T3 Pro:
Advantages of Vivo T4 Pro
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4, compared to the predecessor's Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (6500 mAh) compared to the Vivo T3 Pro (5500 mAh), resulting in longer usage time.
📊 Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Vivo T4 Pro comparisons
Vivo T4 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 6,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 chipset
| Released | 2025 August 26 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 15 |
| Details | Android 15 |
| Major update cycle | 4 years |
| Security update cycle | 6 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 90 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.5 x 77 x 7.5 mm |
| Weight | 192 g |
| IP Rating | IP69, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes + Protected against high-pressure and high-temp water jets |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Nitro Blue, Blaze Gold |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Diamond Shield Glass |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 5000nits |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 88.1% |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels 388 ppi density |
1B colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 722 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 1x2.8 GHz Cortex-720 + 4x2.4 GHz Cortex-720 + 3x1.8 GHz Cortex-520 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 6500mAh |
| Wired charging | 90W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Si/C Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, 26mm wide, 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, 30mm wide |
| Selfie Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | 360 € |
What are the key specifications of the Vivo T4 Pro?
It is powered by the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4, fitted with a 6.77 inch display, a battery with 6500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.


