Vivo T3 Ultra
- Dimensity 9200+4 Nanometer
- 5500 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel2160p
- 6.78 inches1260x2800
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Vivo T3 Ultra Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,405mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 9200 Plus chipset
+5 more phones to find
| Released | 2024 September 12 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, Funtouch 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 164.2 x 74.9 x 7.6 mm |
| Weight | 192 g |
| IP Rating | IP68, Waterproof up to 1.5 meters depth for 30 minutes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Back from glass and plastic frame |
| Colors | Lunar Gray, Frost Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Schott Xensation A |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.2% |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio 453 ppi density |
1B Colors, HDR10+ | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 9200 Plus |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| Internal Storage | UFS 3.1 |
| CPU | Octa-core 1x3.35 GHz Cortex-X3 + 3x3.0 GHz Cortex-A715 + 4x2.0 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| RAM/Storage V3 | 12GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.9, 24mm wide, 1/1.56, 1.0, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 50 MP, f/2.0, 21mm wide, 1/2.76, 0.64, AF |
| Selfie Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Sar | 0.99 W/kg head, 0.99 W/kg body |
| Price | 350 € |
What are the key specifications of the Vivo T3 Ultra?
It is powered by the Mediatek Dimensity 9200 Plus, fitted with a 6.78 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.