Vivo T3 Pro
- Snapdragon 7 Gen 34 Nanometer
- 5500 mAhLi-Ion
- 50 MegaPixel2160p
- 6.77 inches1080x2392
-
Last OS update this year (2026) updates
-
Final security update in 2027 updates
Predecessor Comparison
Here's how Vivo T3 Pro compares with its predecessor Vivo T2 Pro:
Advantages of Vivo T3 Pro
- This phone is powered by a better chipset: Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3, compared to the predecessor's Mediatek Dimensity 7200. This means faster processing and improved overall performance.
- This phone offers a larger battery capacity (5500 mAh) compared to the Vivo T2 Pro (4600 mAh), resulting in longer usage time.
๐ Want the ultimate verdict? Compare side-by-side now, click the button below.
Popular Vivo T3 Pro comparisons
Vivo T3 Pro Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,435mAh | Current: 5,500mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 chipset
| Released | 2024 August 27 |
| NFC | Doesn't have NFC |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Charger Speed | 80 watt |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 75 x 7.5 or 8.0 mm |
| Weight | 184 g |
| IP Rating | IP64, Dust-tight and protected against water splashes |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Sandstone Orange, Emerald Green |
| Display | |
|---|---|
| Protection | Schott Xensation |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 4500nits |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Screen to Body Ratio | 90.3% |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels 388 ppi density |
1B colors | |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Adreno 720 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 1x2.63 GHz Cortex-A715 + 3x2.4 GHz Cortex-A715 + 4x1.8 GHz Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 8GB/128GB |
| RAM/Storage V2 | 8GB/256GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 5500mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable Li-Ion |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.95, 0.8รยตm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Selfie | 16 MP, f/2.5, wide, 1/3.0, 1.0ยตm |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Stereo speakers and sound |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Sensors | Optical Fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 6/7 | No |
| 5G | Yes |
| Price | โนโ21,400 |
What are the key specifications of the Vivo T3 Pro?
It is powered by the Qualcomm SnapDragon 7 Gen 3, fitted with a 6.77 inch display, a battery with 5500 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
No, it does not have an NFC chip and therefore cannot handle contactless payments.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.
