Vivo S18e
- Dimensity 72004 Nanometer
- 4800 mAh
- 50 MegaPixel2160p
- 6.67 inches1080x2400
-
OS updates ended in 2025 updates
-
Security updates end this year (2026) updates
Vivo S18e Size
Battery Analysis & Comparison
compared to other Midrange models
Average: 5,439mAh | Current: 4,800mAh
TOP 3 Midrange Devices By Battery Capacity
Last 4 yearsSmartphones using Mediatek Dimensity 7200 chipset
| Released | 2023 December 14 |
| NFC | Yes |
| Initial OS | Android 14 |
| Details | Android 14, OriginOS 4 |
| Major update cycle | 2 years |
| Security update cycle | 3 years |
| Card slot | No |
| Charger in the box | Yes |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 162.4 x 74.9 x 7.7 mm |
| Weight | 193 g |
| IP Rating | IP54, Protected against dust and water splashes |
| SIM | Dual SIM Nano-SIM, dual stand-by |
| Details | Plastic back and frame |
| Colors | Black, Purple, Silver |
| Display | |
|---|---|
| Protection | None |
| Tech | AMOLED |
| Refresh rate | 120Hz |
| Brightness | 1800nits |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 88.3% screen-to-body ratio |
| Screen to Body Ratio | 88.30% |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio 395 ppi density |
| Performance | |
|---|---|
| Chipset - V1 | Mediatek Dimensity 7200 |
| Nanometer | 4 nm |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| Internal Storage | UFS 2.2 |
| CPU | Octa-core 2x2.8 GHz Cortex-A715 + 6x Cortex-A510 |
| RAM/Storage V1 | 12GB/256GB |
| RAM/Storage V2 | 12GB/512GB |
| Battery | |
|---|---|
| Capacity | 4800mAh |
| Wired charging | 80W |
| Wireless charging | No wireless charging |
| Specs | Non-removable |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Cameras | |
|---|---|
| Main | 50 MP, f/1.8, wide, 1/1.95, 0.65µm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie | 16 MP, f/2.0, wide |
| Selfie Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
|---|---|
| Stereo | Mono sound, no stereo speakers |
| Quality | 24-bit/192kHz |
| 3.5mm jack | No |
| FM Radio | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Misc | |
|---|---|
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Sensors | Optical fingerprint under display, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| WiFi 6/7 | WiFi 6 |
| 5G | Yes |
| Price | € 270 |
What are the key specifications of the Vivo S18e?
It is powered by the Mediatek Dimensity 7200, fitted with a 6.67 inch display, a battery with 4800 mAh capacity and a main camera sensor of 50MP.
Does this device support NFC?
Yes, it has an NFC chip and can handle contactless payments and other functions that require it.
Does the box include a charger?
It comes with a charger in the box, no need to purchase separately.